לתמיכה בנו צור קשר אירועים קרובים חווית ביהכ"נ הגדול אודותינו עמוד הבית
 

חוויית בית הכנסת הגדול

ראו בעיניכם... הרגישו בנשמתכם

ירושלים. עיר התקווה וההבטחה, הכמיהה והגעגועים. המקום שבו האמונה מתמזגת באלפי שנות חלום והתפילות עולות היישר השמימה. בירושלים לבדה מתלכדים העבר והעתיד ומעוררים את הרוח היהודית הנצחית. הוויית 'בית הכנסת הגדול בירושלים' מגלמת מהות זו.

ב-32 השנים האחרונות 'בית הכנסת הגדול בירושלים' משמש כמרכז הרוחני, הדתי, התרבותי והחברתי של העם היהודי מכל רקע מכל רחבי העולם. מוקדש לזכרם של ששת מיליוני היהודים שנספו בשואה ולאנשים שהקריבו את חייהם על הקמתה והגנתה של מדינת ישראל הוא משמש תזכורת קבע לאסונותיו של העם היהודי אך גם לתקוותיו ומסמל את כוחו של העם היהודי להתמודד עם הקשיים שעל דרכו. חוץ מהכותל המערבי אין עוד אף מקדש מעט כמו 'בית הכנסת הגדול בירושלים' המשמש למבקרים רבים כל כך 'בית הרחק מהבית'.

'בית הכנסת הגדול בירושלים' מסביר פנים הן לבני המקום הן לאורחים ומציע להם חוויה של גאווה יהודית רוחנית מתמשכת לחיים. זהו אחד מבתי הכנסת הבודדים בעולם שיש לו חזן ומקהלה בעלי שם עולמי המתפללים בקביעות בשבתות, בחגים וביום העצמאות. המתפללים ימצאו את עצמם מוקסמים מהביצועים המסורתיים של תפילות החזן והמקהלה וגם מיצירות החזנות בנות זמננו.

המבקרים ב'בית הכנסת הגדול' יתפעלו מההדר האדריכלי של המבנה. חלונות ויטראז' עוצרי נשימה מאיירים פסוקים ומוטיבים תנכיים. הם מקיפים את הנברשת האדירה והמרהיבה ומפארים את האולם המרכזי. אך עוד לפני הכניסה לאולם בית הכנסת , המבקרים פוגשים תערוכה קבע במבואה - אוסף המזוזות על שם יעקב ז"ל וד"ר בלה רוזנבלום. האוסף הינו יחודי ומעורר השראה ובו מאות מזוזות היסטוריות ומודרניות מרהיבות – אחד האוספים הגדולים מסוגו בעולם.

'בית המדרש באר מרים' (מוקדש לזכר מרים לנדאו המנוחה) משמש בית תפילה ולימוד משך כל ימות השבוע. מאות תושבים ומבקרים משתתפים בתפילות היומיות ובשיעורי התורה, התלמוד, המוסר וההלכה .

אלפים מרחבי העולם, נוסף על משתתפי התפילות, מתקבצים בכל שנה אל 'בית הכנסת הגדול'. הם באים מרקעים ותרבויות מגוונים אך מביאים אתם גאווה וחלומות משותפים – ללמוד וללמד, לזכות להשראה ולהעניק השראה, להנציח את העבר ולהעלות על נס את עתיד ההמשכיות הרוחנית היהודית: תלמידי שנה א' מבתי ספר ברחבי ישראל באים לכאן לחגיגת הסידור הראשון שלהם; ילדים בוגרים יותר באים לסליחות מיוחדות או לתפילת ראש חודש; קבוצות חיילי צה"ל מסיירות באתר בקביעות; מדי שנה בשנה 'בית הכנסת הגדול' מארח חגיגות בר ובת מצווה קבוצתיות לילדי עולים מאתיופיה ומדינות חבר העמים ולילדי שוטרים ישראלים. ומעבר לכך, גם רבים שאינם יהודים מגיעים ל'בית הכנסת הגדול' כדי ללמוד על היהדות, הציונות והתפילה היהודית.

'בית הכנסת הגדול בירושלים' נועד לשרת את העם היהודי ואת הקהילות היהודיות מכל היבשות – אחד המרכזים הרוחניים המובילים בירושלים, בירתו היהודית של העולם. כאן מכתירים את הרבנים הראשיים לישראל בנוכחות ראש הממשלה ונשיא המדינה. כאן מונצחת רוחו של כל יהודי שנספה בשואה או שחייו הוקרבו על מזבח הקמתה או הגנתה של מדינת ישראל – עדות חיה לאידאלים שהוקירו ולאמונתם. בית הכנסת הוא סמל מלא הוד למורשתנו האין סופית, התגלמות נצח ישראל ומחויבותו הבלתי מתפשרת לשרוד.

הבניין פתוח בכל יום בשעות הבוקר. מבקרים יתקבלו בברכה. סיורים מודרכים בתיאום מראש (חינם).

 

 

    Design: Yehudit Cohen
Powered by Kamioner Software Development.
Copyright © 2009 Jerusalem Great Synagogue. All rights reserved.